Hakkımızda - Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı
Hakkımızda

Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı 1984 yılında kurulmuştur. Eğitim süresi 5 yıldır. Dört yıl süren lisans programına başlamadan önce bir yıl süreli Arapça hazırlık sınıfını başarıyla tamamlamak gereklidir. Arapça hazırlık sınıfını başarıyla bitiren ya da Arapça yeterlilik sınavını veren öğrenciler birinci sınıf derslerini almaya hak kazanmaktadırlar.

Yaklaşık 250 öğrencinin öğrenim gördüğü Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalının amacı; öğrencileri Arapçanın dört dil becerisini etkin bir şekilde kullanacak biçimde yetiştirmek, bu becerileri ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere öğretecek donanıma sahip olmalarını sağlamak, çağdaş Arap kültürü ve edebiyatına aşina olmalarına yardımcı olmak ve bu alanda akademik eleman yetiştirmektir.

Anabilim dalımız kadrosunda alanlarında yetkin 2 profesör, 4 doçent, 1 öğretim üyesi doktor ve 4 araştırma görevlisi yer almaktadır.

Anabilim Dalımızdan mezun öğrenciler çeşitli düzeylerde Arapça öğretmenliğinin yanısıra ilgili resmi ve özel kuruluşlarda öğretmen, çevirmen ve uzman olarak görev alabilirler.

Anabilim Dalımız bünyesinde Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile eşgüdümlü olarak Yüksek Lisans ve Doktora programları yürütülmektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için:

http://gbp.gazi.edu.tr//?lang=0

 

Arapça Öğretmenliği Anabilim Dalı tanıtım videosu:

http://universitetercihleri.com/ddmain/uni/880/0/1272 

 

Gazi Üniversitesi tanıtım sayfası

http://www.gazitanitim.gazi.edu.tr/

 

Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı Facebook Grubu

https://www.facebook.com/groups/532231973522735/

 

Ortadoğu Araştırmaları Öğrenci Topluluğu (GODAT) web sayfası

http://godat.gazi.edu.tr/